1 Ara 2009

Yalan..

Yazar: geceler | Kategori: Yazar ve Yazıları

YALAN..

Kişi yalan söyleyerek insanları değil, yalnızca nefsini kandırır. Kandırdığını sandığı insanların katında yalancılar sınıfında yerini almış olur. İnsanlar bilsede yalancısın, ne önemi var. Yarın Hakk’ın huzuruna vardığında yalancılığından dolayı Rabb sana yüzünü çevirdiğinde anlarsın hiç birşey için yalan söylemeye değmezmiş olduğunu…  Fakat artık iş işten çoktan geçmiş olacak. Burada diline doladığın yalanların orada ayağına dolanacak. Hatta ayağınlada kalsa yine iyi. Tüm bedenini saracak. Oysa ne kadar da kolaydı senin için yalan söylemek. Hiç bir gerekce yokken seni yalana iten, alışkanlıktan olsa gerek hemencecik te söyleyiveriyordun, söylenmemiş olan sözleri söylendi diye…

Bilmiyordun yalanın büyük günah olduğunu. Belkide biliyordun, duyuyordun ama önemsemiyordun. Nasıl olsa tevbe ettiğinde tevbeni kabul edecek Allah (c.c) vardı. Ama gel gör ki ölüm ansızın geliverdi. Yetişemedin, dilin dönmedi tevbeye. Bu dili tatlı bilirdin hep. Ama öyle değilmiş baksana. Her iki dünyanı karartan kendisi küçük cürmü büyük bir dilden başka birşey değilmiş.. Zaten insanın başına ne gelirse bu dilden gelirmiş. Onu bize veren Rabbimiz hayra kullanmamızı istediği halde biz onu kötüye kullanmayı seçmişiz. Tek yalanla kalsak yine iyi, yalan dolan, gıybet dedikodu, iftira su-i zan. Var olan ne varsa hepsi var kötüye dair. Bu dünya ile kalmayıp ebediyetinide karartan küçüçük bir dil işte..

Neyse olan oldu biten bitti aynı zamanda sana verilen ömürde bitti. Bak geliverdin hiç beklemediğin bir anda, giriverdin kabir kapısından içeriye. Hep duyardın öldüğünde sorgu Meleklerinin gelip başucunda sorular soracağını ama bu kadarda çabuk onlarla karşılacağını nerden bilecektin. Hem daha yeni girdin kabir kapısından içeriye. Biraz musade etselerde hiç değilse bir kaç gün alışmaya çalışsan girdiğin şu dar karanlık soğuk kabre. Sanki kaçacak yerin, yada gücünmü var ki, bu aceleleride niye?.. Kaçacak yer yok, yapacak iş yok. Rahat dersen hiç yok bu kadar kötülükleri yüklenip buraya getirdiğin için. İyi ya da kötü, bir ömür kazandıklarınla buradasın işte. Kazancının hayırmı şermi olduğunu söylemeleri için oldukca zaman var gibi görünse de sana, Onların acelesi var belli. Yoksa vazifelerine sadık, senin gibi boşvermiyorlar mı işlerine, Söyle ey nefis..

Nefis söylemese de, Diller her döndüğünde hep iyiyi söylesin. Gözler her açıldığında helal olanı, hep güzellikleri görsün. Eller her hareketinde hep hayra uzansın. Ayaklar ise her adımda Rabbimizin İstikametine doğru yol alsın ki, Sonumuz Selamete ersin. Var olan günahlarımızı bir daha işlememek adına, tevbelerimizle yok etsin Yüce Rabbimiz inşaAllah…

Selam olsun, Günahsız dillere sahip Yüreklere…

Yazar: Geceler

87 kez okunmus

Etiketler: ,

2 Yorum “Yalan..”

 1. eskilerden diyor ki:

  allah razi olsun cok guzel bir yazii…devamini bekliyoruzz ablacim…

 2. Necdet EREM diyor ki:

  Yalan insanın vasfını bozan, insanlık ve insani değerlerden uzaklaştıran, bir illet. Allahın Kur-anında, Peygamberin hadislerinde lanetlediği ve inanları ondan Sakınmaları noktasında şiddetle ikaz etliği ruhsal bir erozyon.
  İnsanların ıslah ve terbiyeleri ve insani değer ve karakter kazanarak cennete girmelerini sağlayacak bir keyfiyet kazanabilmeleri için Allahın ali ahlak ile donatarak insanlığa örnek olarak göndermiş olduğu Âdem (As.) İle başlayıp Hz. Muhammet Mustafa (Sav.) ile taçlanmış olan Peygamberler silsilesinin ortak özelliklerinden olan beş vasfın başında gelen ilk iki haslet SIDK ve EMANET dikkat edilir ise insanlığın yalan denen illetten uzak durmasının insaniyet ve İslamiyet açısından ne kadar önemli ve toplumsal hayatın var olması ve varlığını sürdürebilmesi açısından sahip olduğu önemi gözler önüne sermektedir.
  Yine İslam büyüklerinden bir Allah dostunun İslam alemini içinde bulunduğu son perişaniyetin temelinde SIDK’ın hayatı hayatı içtimaiye ve siyasiyyede ölmesini gösterir.
  Her insanı zaman zaman girdabına çekip dünya ve ahret saadetini tehdit edebilecek olan bu büyük tehlikeyi sayfanıza taşıdığınızdan dolay tebrik eder, insanlığı tehdit eden ruhsal bir kanser niteliği taşıyan bu illetten korunmak üzere herkesin azami dikkat göstermesini diler yeni yazmış olduğum Yalan isimli şiirimi de sizinle ve sayfanızı ziyaret edecek olan dostlarımızla paylaşırım.
  Allaha emanet olunuz.

  Yalan!!!!

  Dinin temeli sıdktır, kabul etmez yalanı,
  Yalancının tek farkı, sırtında yok palanı,
  Çıksa mezat yerine, bulunmaz ki alanı,
  Adi çirkinlik bir miras, arkasından kalanı,

  Yalan çok iğrenç bir şey, ondan uzak durmalı,
  Doğruluk ile onu, diyar, diyar kovmalı,
  Yalan kime yar olmuş, tarihlerden sormalı,
  Yalandan uzak dünya, çok çalışıp kurmalı,

  Sirattan dökülecek, yalancılar gayyaya,
  Yalanla kurtulurum, diye düşme sevdaya,
  Dürüstler uçup geçer, yalancı kalır yaya,
  Hakikat hal faş olur, dalma sakın rüyaya.

  Dürüstlük zor olsa da, o faydalı olandır,
  Bize Adem’den miras, emaneten kalandır,
  Makbul insan odur ki, yalandan arınandır,
  Sıdk Peygamber sıfatı, baş yalancı şeytandır.

  Dürüst ile yalancı, fark edilir her yerde,
  Ayrılacak ki onlar, hesap günü haşirde,
  Doğrular cennettedir, yalancılar sakarde,
  Sakın ha Ey Müslüman, düşme devasız derde.

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.