1 Şub 2010

Girizgâh..

Yazar: mira | Kategori: Yazar ve Yazıları

Hep savunmuşumdur “Yazmak zor iştir!”
Kalemin kağıtla buluşması, yürek kapısının aralanmasıdır.
Eğer ki dile gelmişse hüzün, artık yürek kapısı açılmıştır. Açılan kapıdan ise hüzün dağılmıştır. Acısı vurur önce canı, arkasından birkaç damla gözyaşı ve sonrasın da yüreğin kendiyle buluşması.. Yazar da yazar kalem, acıyı sayfalara işleyerek.. Sonu ferahlıktır her yazının sonu. Zira hafiflemiştir yürek, paylaşmıştır yükünü, üzerine ağır gelenler sayfalara düşmüştür..
Dertleşmek; kağıt ve kalemle, kanamalı bir yalnızlık sonrası..
Tercüman olması tüm yürek sızılarına, hüzne ortak olmak adına..
Mürekkebi kana bulamak, yazının hakkını verebilmek hatırına..
Yazının bedeli vardır, bunu da en iyi yazan bilir..
Yazının kaderi hep ağır olmuştur, hep ağrılı olmuştur..
Duyguları yansıtan kalem, ağır sözlerini yüklemiştir kağıda ve kağıda da taşımak düşmüştür üzerine yüklenenlerin ağırlığınca.. Parmak uçlarının titremesi, kalbin titremesine uyduğu anda ortaya çıkmıştır söz kervanı.. Yazmak düşmüştür katibe, sadece yazmak.. Kurban vererek, Kan dökerek, gözyaşı dökerek.. Kimi yazarak ölmek, kimi ölerek yazmak.. İşte tüm hikaye bu.. Yazmak ölmek demek.. Sözleri son kez söyleyip, son kez idam etmek demek. Zira bir kez daha aynı sözler dökülmeyecek, dökülen sözler ise bir daha aynı hali söylemeyecek..

Bir girizgah yaparken dahi, yazının, yazıcının, kalem ve kağıdın serüvenine kapıldık..
Yazmak böylesi başlar işte, yazının başına nasıl geçtiğin değil, son nokta da ne anlattığındır… Hiçbir zaman başladığın gibi sonuçlanmaz, hiçbir zaman sen hüküm veremezsin kaleme, kalem alır seni kendi içine.. İçine girdiğimiz gibi, kalemin bizi içine çektiği gibi..

Yazıya başlayan serüvenimiz çok eski ama bunu paylaşıyor olma yolunda henüz yeni.. Bu işte ne kadar iyi olduğumuz kanıtlamak değil amacımız, yüreklere bir su serpmek adına girdik bu yola. Okuyucu ile buluşmak bir satır da olsa ve yeni okuyucular kazanmak, kazandırmak adına..

İlk sayımızda bir girizgah yapamadık, dedik ya bu işte bu kadar iyi değiliz diye..
Belki daha yeni olduğumuzdan, belki bu işi özümseyerek yapmak istediğimizden… Adına her ne denirse artık bu yolda emin adımlarla yürümek gayretimiz.. (Rabbim utandırmasın)

Üçüncü sayımızla “Secde Edebiyat Dergisi” yayına girmiş bulunuyor..
Bu sayıda da her bir yazının hakkını verebilecek kadar değerli yazılar var..
Yalnızlığı kendine dost edinmiş yüreklere “Yalnızlık Allah’a mahsustur” diyenler için “Yalnızlık mı?” sorusunu yöneltip, yalnızlığı anlatıyor. Yalnızlık neymiş, nasıl yaşanırmış buyurun yalnızlığa müptela olmuş bir yürekten dinleyin.. Kaleminden, kalemine yakışır bir yalnızlık ile..

“Ölüm hiç bu kadar sevilir mi? Bu kadar dile getirilir mi?” diyebilirsiniz ama ölüm bu kadar güzel onun için ve ölüm bu kadar beklenen.. “Hayat Beklemektir” ve “Hayattan Çıkan Kabre Girer” yazıları ile nefsimizi tekrar tekrar hesaba çekeceğimiz ve hesaba çekerken ezileceğimiz, belki de her an ensemizde duran ölümü hatırlamamız için bir gerçek babında.. Ve Biz İnsanız ve Böyleyiz” diyerek O’nun kollarına, aldanma yurdundan O’nun huzuruna davet ediliyoruz.. Ve bir yazı daha var ki dergimizin sitesinde barındığı Secdegulleri.Net’in 5 yaşına bir hediye olması tadında..

Acının lisanı vurduğunda, acıyı vurana sözleri sarf etmek yerine, bir “Anne” yüreğinde dinlenmek. Kalem ve kağıtla buluşurken, Anne’yi görmek, bir Anne’nin serinliğine dalmak için kaleme alınmış bir yazı.. Ve ayetler ışığında, yüreğe gelen ilhamın sayfalarda yerini alması da, yürekleri O’nun dergahına davet etmek, O’nun dergahında huzura ermek için bir vesile olması duasıyla..

Yeni yazılarda ve yeni yazılarla buluşmak dileği ile..
Yeni sayımız hayırlı olsun inşaAllah..

172 kez okunmus

Etiketler: ,

4 Yorum “Girizgâh..”

 1. sevdam diyor ki:

  cok guzel tesekkurler

 2. geceler diyor ki:

  Bir giriş bu kadar mı güzel sunulur. Bu kadar mı güzel kaleme dökülür.

  Derğimizin ilk ayında böyle güzel bir başlangıcımız olmasa da, bu gösteriyor ki zamanla herşey daha güzel olacak. Allah’ın (c.c) izniyle inşaAllah…

  Bu mükemmelliğin devamını her zaman görebilme Duasıyla…

 3. Secde_Gulleri diyor ki:

  Editörümüz kalemi ile gıpta ettiriyor yürekleri. Masallah. 3. sayının giriş yazısı mükemmel.

  Yüreğine sağlık olsun…

 4. salim diyor ki:

  allah sizden razı, ve hoşnut olsun inşaallah…

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.