1 Mar 2010

Hayatın Hakikatı..

Yazar: Necdet EREM | Kategori: Necdet EREM [necdet], Yazar ve Yazıları

Dünya ne kadar güzel ve çekici görünse de, sonu olduğundan ve dünyadan gidişlerin ise her halükarda elem verici olaylar ile cereyan etmesi, hayatı son sahnesi drama olan bir sahne oyunu olmaktan öteye götürmüyor.
Gençlik coşkusu, gelecek adına umut ve beklentilerimiz sonumuzu uzak, belki de hiç gelmeyecek gibi gösterse de; Maalesef
(KULLU ATİN KARİB) bütün gelecekler yakındır gerçeği, bizi gelemeyeceğini sandığımız gerçekle hiç ummadığımız bir anda yüz yüze getiriyor.
Ya kendi hayatımızın sonu veya sevdiklerimizin hasret veren ayrılığı neşemizi kaçırıyor, moralimizi bozuyor.
Sevgi ile sarıldığımız, güven ile bağlandığımız dünyamızın içimizdeki sonsuz duygularımıza hitap edecek kadar güzel ve gerçek olmadığını bize yaşatarak yanıldığımızı gösteriyor.

Pişman olmamak, üzülmemek, hüsrana uğramamak ve her şeyden önemlisi aldanmamak için hayatı yaratan ve yaşama sevincini içimize koyan, sonsuz duygular, sınırsız arzular ile bizi sonsuz bir hayat standardı ile teçhiz eden yaratıcımızın; Yaşam adına yaşamamızı istemiş olduğu kuralları dikkate alarak hayata anlam kazandırıp sonunu 0 (sıfır) olan dramatik sahne olmaktan kurtarıp, ruhun ebedi arzularının tatmin olacağı saadet saraylarını kazanacağımız bir ticaret alanına dönüştürmeliyiz.

Geleceği bilen, göreceğine hazır olan hüsrana uğramaz şok yaşamaz.
Kaidesinden hareketle, Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş olan Hazreti Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin cihan paha her sözü gibi
İSTEİDDE LİL MEVTİ KABLE NUZULİ ELMEVT  (Ölüm gelip çatmadan ölüme hazır olunuz.) sözüne kulak verip geleceğimizi düşünerek gereği gibi yaşamalıyız.

Allah aldatıcı şeytanın şerrinden, mütecaviz nefsin sınır tanımayan haddi aşkın arzularından, içimizdeki haz ve lezzetlerin heveskar itmesinden, yakayı kaptırıp kaybeden hemcinslerimizin düştükleri çukura çekmelerinden muhafaza buyursun.
Son pişmanlık fayda vermez.
Pişman olmamak için pişman olunacak işlerden uzak durmaya dikkat edelim.
Yanlışlarımızda varsa ki vardır.  Ve olacaktır.
Pişmanlığımızı pişmanlığın fayda etmeyeceği ahirete bırakmayalım.

Çünkü yine Efendiler efendisinin her konuda ikaz ve irşat ettiği gibi “ŞERRUN NEDAMETİ YEVMELKİYAME ” sözü ile pişmanlığın kötüsü (faydası olmayanı hatta itiraf bile sayılabilecek olanı) imtihanın bittiği hesabın görüldüğü gündür.

Hayatın hakikatini gören ve ona gör yaşayan tövbede geç kalmayan kamil mü-minlerden olmamız dilek ve temennilerimle.
Saygılar sunarım.

Yazar: Necdet Erem

71 kez okunmus

Etiketler:

1 Yorum “Hayatın Hakikatı..”

  1. geceler diyor ki:

    “Ölüm gelip çatmadan ölüme hazır olunuz”

    Hazır olmak. Gideceğimiz ebediyete hazırlıklı olmak. Ölüme her an hazır olmak. Gerçek vazifemizi bilip ona göre hayatımıza yön verebilmeyi nasip etsin Yüce Allah (c.c) inşaAllah…

    Hakikatlarla dolu bir hayat yaşayabilme duası ile. Allah (c.c) razı olsun. Hayırlı yazılarınız daim olsun Kardeşim…

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.