1 Mar 2010

O Herşeye Kâfi Değil mi?

Yazar: geceler | Kategori: Yazar ve Yazıları

  Var mısınız hep beraber düşünce deryasına dalıp mutluluğun yolculuğuna çıkmaya? Pes etmemecesine, ne olursa olsun vaz geçmemecesine.  Ne kadar çok tırmanırsak aşılmaz sandığımız sarp dik yokuşlara, muhakkak ulaşacağız mutluluğun zirvesine…

  Bugün canınız mı sıkkın? Canınızı sıkan biri/leri/mi var. Gülen yüzünüz gülmez mi oldu? Gönül hanenize acılar mı doldu? Hayat gelip sizi mi yordu, derde kedere mi boğdu? Güvendiğiniz  dostlar sizi yarıyolda mı koydu?… Of off bu günde böyle akşam mı oldu?.. Sıkıntılar gelip evinizin içinde sizi mi buldu?

  Sıkıntı nedir? Dert nedir? Keder nedir?.. Rabbin var seni senden iyi bilen, sende onu bil yeter. O’nun olan seni, bıraktınsa yine O’na. İnanan kulun ruhunda ne gezer dert keder. Baksana!  kendinden aşağılara, ne insanlar var binbir beter. Dünya insana verilse yetmez. Ama bir Allah (c.c) herşeye yeter. Allah (c.c) insana kafi değil mi?

  Bütün dizginler O’nun elinde değil mi?.. Derdi kederi sen alıyorsun kendine. Oysa O değil mi seni mutlu etmeye çalışan, mutluluğunu O’na göstermeni isteyen mutlu olman için herşeyi önüne seren, binbir çeşit nimetlerine seni boğan.

  Haydi sayalım desem onca verilmişleri saymaya yeter mi takatimiz? Küçüçük beynimizdeki akla sığar mı bildiğimiz bilmediğimiz ihtiyacımız olan onca nimetler?

  Bak yaşıyorsun, hayattasın, bir günü yine tamamladın ya da bir gecenin sabahına uyandın  evindesin. Evsiz barksız değilsin. Hastane köşelerinde acılar içinde kıvranmiyorsun. Aç suzuz da değilsin. Sokaklarda sabaha kadar üzerinde titreyerek ve korku halinde uzanabileceğin bir yer aramiyorsun. Soğukta donup içini ısıtacak bir tas çorba için yaşlı umutsuz gözlerle birilerinin yüzüne bakmiyorsun. Çöpe atılmış bir lokma bayat ekmek için çöp torbalarını karıştırmıyorsun. Hem bak sağlıklısın. Elin ayağın gözün kulağın herşeyin var. Yanıldım mı dersin?..

  Yok mu yoksa bu saydıklarımın hiç biri sende? Bacağın kolun mu eksik? Gözün mü görmüyor, kulağın mı duymuyor? Yoklukların içinde ruhun mu sıkılıyor? Hiç bir  şeyim yok mu diyorsun! Bak olmadı, şimdi yanılan sen oldun! Hiç bir şeyim yok diyemezsin! Çünkü hiç bir şeyim yok dediğinde bile,  aldığın hava var yaşadığın hayat var.

  Varsın saydıklarımızın hiç biri olmasın. Ama senin Allah’ın (c.c) var bunu biliyorsun. Bu bildiğin herşeye Kafi değil mi?..

  O varsa herşey vardır, o yoksa hiç birşey yoktur. O’nu bulan neyi kaybeder. O’nu kaybeden neyi bulur. Buldun ise O’nu aştın demektir bütün olumsuzlukların yokuşunu. Bak nasılda çıktın mutluluğun zirvesine. Haydi bak şimdi zirveden hayata bir gülümse, önce kendine sonra hayata. Binlerce hamdüsenalar olsun bizi yoktan var eden Yaratıcıya….

  Hem varsa bir sıkıntın, derdin, kederin onlarla mutlu olup sevinmelisin . Bak  unutmamış seni Allah (c.c), unutsaydı ilgilenir miydi hiç seninle?…

Yazar: geceler

160 kez okunmus

Etiketler: ,

2 Yorum “O Herşeye Kâfi Değil mi?”

 1. mira diyor ki:

  Her bir cümle de irkildiğimi hissettim biliyor musun abla?

  Bugün canım mı sıkkın/dı, hemde fazlasıyla.. Dilimin ucunda/ydı kahırlar..

  Ah ettikçe kızdım kendime!
  Her bir iç çekişte, rahatlayacağımı sanırken daha çok içimin dolduğunu hissettim..
  Biliyordum, farkındaydım ama yine bundan geri duramıyordum..

  Her unutuşta, her muhtaç olunan an da ve hep en dar da O çıkardı ve yüzümü çevirdi..
  O herşeye kâfi, asıl bunları bilerek kendine kâfi olamayan benim..

  Yüreğine sağlık ablası, yine bir gerçekle, daldığım yerlerden çıkarttın O’nun serinliğine..

 2. HaFSaNuR diyor ki:

  Allah c.c. kuluna kafi degil mi?

  Bu soz insanin yurege kadar iniyor? Eminim hic inanci olmayanlar bile sarsiliyordur bu cumle karsisinda..

  Allah c.c. kuluna kafi degil mi?

  Ablam, inan cok guzel bir nur demetini kaleme almissiniz bizim icin. Yani icerigi ayri bir guzel zaten yazilis tarzi da farkli bir guzel. Hani gercekleri insanin yuzune vuran cinsten bir yazi..Allah c.c. razi olsun..

  Yureginize saglik olsun..
  Selametle..

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.