1 Mar 2010

Toprağa Düşen Cemre Gibisin…

Yazar: geceler | Kategori: Yazar ve Yazıları

  Sessiz sedasız hiç beklenmeden çağrılmadan, akla düşünceye gelmeden, geliyorum. Ben demeden, bir haber dahi vermeden, ansızın düşüverdin yine bir can’a. Her zaman ki halinle, sessiz ve gizlice, aldığı nefesi vermeden ya da verdiği nefesi geri almadan; kesiverdin nefesi bir anda.


  Ne bekleniyordun, ne özleniyordun, ne de bu kadar yakın görünüyordun. Yine her cana düştüğün gibi ansızın düşüverdin bir cana, bir üst kat komşumuza.

  Daha otuzlu yaşlarda. Yolun tam ortası olarak bilinen bir yaşta. Hep öyle söylenir ya, daha yolun başı veya ortası yoktur hiç, bu yolun sonlanası. Hiç bir yaş beklemez seni istemez hiç gelmeni. Bu dünya ebedi değil, ama nedense hep ebediymiş gibi benimsenir. Sense o kadar sessizce nasıl düştün bu kadar yakınıma. Yoksa bana bir ikazmıydı bu kadar yakınıma gelişin. Bak nasılda hızlı giriverdin hiç beklenilmediğin bir anda, bir kat üstümüzdeki komşunun evine.

   Yeni bir güne gözümüzü açtığımızda anlayıverdik senin çok yakınımızda olduğunu. Bu kadar yakınımıza geldiğinden midir?. Sanki sesini duyar gibiyim. Bir şeyler söylüyordun bana: “Bak tam tependeyim! sana çok yakınım görebiliyor musun beni, duyuyor musun sesimi?. Hissediyor musun bir gün ansızın sana da gelivereceğimi?.” Bu kadar yakınına ansızın düşüvereceğimi düşünüyor muydun?. “Gece yatagına yatarken duyduğun ayak seslerinden, sabah uyandığında duyduğun tıkırdılarından birini kesiverdim! Hani hep sesleri gelirdi ya, kahkahaları çınlardı kulaklarında ya! Hani bazen düşünürdün ne kadar çok gülüyor diye!. Sanki yanıbaşında gülüyormuş gibi düşerdi bir üst kattan sesleri. İşte bu günde ölüm düşüverdi ansızın sesine, gülüşüne, tenine, bedenine…  Alıverdi bir hamlede tatlı canıyla birlikte hepsini…”

  Geldiğin duyulduğunda bir an ürperiyor yürekler. Sonra herşey aynen devam ediyor. Uzak görünüyorsun herkese. Çünkü hazır değildir ölüme hiç kimse. Başkalarına gelmen istenircesine silinirsin akıllardan, düşünülmezsin, beklenilmezsin. Daha vakit var bana. Gelecekse yaşlılara gelsin yada başka kapılara. Bizim kapılar kapalı ölüme. Hadi git gölge düşürme şu gençliğime, şu gülüşlerime. Biraz yaşlandığımda başlarım hazırlıklarıma Namaz ve Oruçlarımla! Belki o zaman beklerim gelmeni desemde, sen yinede inanma. Şimdiye kadar hiç görmedim seni bekleyeni.

  Gelmek için acele etme. Ne olur ne olmaz. Dünyaya olan hayallerimi bir çırpıda tüketme. Yapacağım işlerim vardır. Sakına hepsini bitirmeden gelme! İstemem ben seni öyle habersiz ansızın, haberin olsun. Olacaksa illa ki ölüm bu can sana iman ile teslim olsun. Dudaklarımdan dökülen son söz Kelime-i Şehadet olsun.

Ve Sen her tatlı can’a gelen tatlı Ölüm!..

Toprağa  düşen cemre gibisin. Aldığın her can toprakla buluşacak. Asıl hayat işte ondan sonra başlayacak… Amellerimiz değil, amelimize göre, Allah (c.c) bizi layık olduğumuz yere koyacak… Bu bedene de er yada geç düşecek cemre. Düştüğünde ne olacak acaba? Gitmek için ötelere hazırlık bende…

Yazar: geceler

439 kez okunmus

Etiketler: ,

2 Yorum “Toprağa Düşen Cemre Gibisin…”

 1. Secde_Gulleri diyor ki:

  “Toprağa düşen cemre gibisin”

  Bu cümleniz de yüreğimize cemre gibi düştü. Ölümü gerçek hayatınızdaki bir kesitle, örnek vererek anlatmanız ne kadar ibret verici bir olay.

  “Her canlı ölümü tadacaktır” Dinimizde bunu aşikar bir şekilde görüyoruz. Tadacağız ama tadışımız nasıl olacak, ukbamızın sonu nedir? Sonumuzun seyri nedir? Rabbimiz, hayırlı ve imanlı bir ölüm nasip etsin. Cümlemize inslh.

  Bu arada yazılarınız o kadar güzel ki abla.
  Allah c.c. razı olsun sizden.

  Ölümü hatırlıyoruz. Bir gün ansızın gelecek olan ölümü. Yok oluş değil, yeniden doğuş. Hem de ebete gömülüş. Evveli, ezeli ve ebedî olan Rahmanın “ol” demesiyle, olmazlar oluverir. “Ol” dedi var kıldı. “Ol” der ebediyetle mühürlenir tenimiz!.

  Bu güzel yazınız için teşekkürler abla.

 2. mira diyor ki:

  “Bir salâ sesi kulaklarımda, ölüm an gibi kapıda..”

  Kaç kez duymuşuzdur, kaçının gidişine tanık olmuşuzdur?
  Ve kaç kez ölüm hatırımıza getirmiştir kendini? Bu da onlardan biri..

  Ne güzel anlatmışsın abla, ölümü bu kadar sık hatırlat sen bize.. Hatırlamamız gerekiyor, hatırlamak diil unutmamamız gerekiyor.. Rabbim cümlemizin alnına hayırlı ve iman üzere olan güzel ölümleri değdirsin..

  Yüreğine sağlık abla..

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.