1 Eyl 2010

Artan{mı}, Azalan{mı}?

Yazar: mira | Kategori: Yazar ve Yazıları

“Mutluluklar paylaştıkça artar, acılar ise azalır” derler. Dostane bir sohbetin içinde geçen bu söz üzerine derin düşüncelere dalıyorum. Sahi mutluluklarımız anlattıkça artıyor muydu? Ya acılar? Onlar da anlattıkça azalıyor muydu?

Mutluluklarımı ve acılarımı paylaştığım anlar geldi aklıma ve beraberinde onları paylaştığım dostlarım. Neyi? Kimle? Nasıl paylaşıyordum? Hangi duyguların anlatımı sonunda, kendimi daha huzurlu ve mutlu hissediyordum? Bu ve bunun gibi sorular gezinirken bir bir zihnimde cevap bulmaya çalışıyorum kendimce. Sordukça cevaplar da düşüyordu önüme..

Mutluluklar paylaştıkça artmaz, zira anlıktır yaşanır. Yaşandığı an kadar kısadır. Bir ertesi gün ya da birkaç gün sonrasında tekrarı yaşanmaz. Her geçen gün biraz daha azalır. Paylaştıkça mutluluğun azaldığını fark edersin. Paylaşmak; mutluluğu eskitiyor zamanla. Ömrünü kısaltıyor anlattıkça. Bu yüzden değil midir yerini çok çabuk hüzne bırakabiliyor olması? Bu yüzden değil midir, tebessümler değmeden daha dudağımıza güzelliğini kaybediyor olması?

Ya acılar? Hangimizin acısı anlattıkça azalmıştır? Yok olması bir yana hangisi eksilmiştir? Oysa tam tersi değil midir? Anlattıkça daha da artmıştır, yine, yeniden ve yenilenerek belleğimizde yer edinmiştir ve acı ise yine kendine yer bulmuştur.

Acıların azaldığını hiç görmedim, mutluluklarımın ise çok çabuk yerini hüzne bıraktığını gördüm. Sahi gülerken ağlayabiliyoruz kolaylıkla ama ağlarken gülmeyi beceremiyoruz aynı kolaylıkta..

Yazar : Betül Kirti / mira

212 kez okunmus

Etiketler:

3 Yorum “Artan{mı}, Azalan{mı}?”

 1. geceler diyor ki:

  “Mutluluklar paylaştıkça artar, acılar ise azalır”

  Hep duyduğumuz söz…
  Değişik bir açılımını okumak düşündürdü… Gerçek mi? Gerçek.

  Geçici olan şu alemde herşey gibi mutluluklarda geçici. Hele ki, bazıları yazarımızın da dediği gibi anlık, yaşanıyor ve bitiyor…

  Acı kelimesi biraz ağır olduğundan olmalı ki, geçse de acılar, mutluluk kadar hızlı terketmiyor teni…

  Bu güzel yazı için teşekkürler. Yüreğine ve Kalemine sağlık. Acılar hep senden uzakta, Mutluluk her zaman olsun yanı başında inşaAllah…

 2. Nur-u_Secde diyor ki:

  Bütün duygular An’lıktır.Zira kisi üzgün An’ında bütün hayatının hep böyle devam edecegini zannederken mutluluk icinde ikende bu halin tekerrürünün,daimi zuhur edecegi düsüncesi icersinde olsada.. Her duygu bizim icindir ve hepsini tatmak güzeldir.Tattıkca anlıyor ki insan ÖLÜM den beter,ÖLÜM den agır,ÖLMEDEN ÖLdürülmek bazen kalbimiz atıyorkende mümkündür..

  Acı(lar),mutluluk(lar) ve o uzayıp giden üc noktalı duygular varya… Gene üc noktayla kalsa?..

  Yüreginize saglık kardesim.

 3. Secde_Gulleri diyor ki:

  Duyguların en sadesi ve safı, ağlamaktır.
  Mutlu olmak içinde ağlanır, acı ateşine su dökmek içinde.

  Acı ve mutluluk. Nefsin gidip geldiği iki güzergah. Mutsuz olunmaz, acısız kalınmaz. Herşeyin bir tezatı var. Aynen acı ve tatlı gibi. Biz, tezatı olmayana şükredelim.

  Yüreğine sağlık Editörüm. Güzel bir paylaşımdı.

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.