1 Eyl 2010

Küçüğüm

Yazar: admin | Kategori: Şirin Suluova [simay], Yazar ve Yazıları

O Küçücük bir kız çocuğuydu…
Sorulmuş olsaydı bu dünyaya gelmek isteyişi, cevabı sözcüklerin ardına gizlenmiş olmadan
“Hayır!” der miydi?.. Derdi hiç düşünmeden, tereddüt dahi etmeden. Belki de çocuk kalbiyle bu fırsat eline verilsin isterdi..

Akşam olunca gözyaşlarını gökyüzü yapar, son damlasına kadar ağlardı. Kim bilirdi ki onun gözbebeğinden akıttıkları acılarını?… “Bitsin artık!” derdi. “Bitsin de bir daha ağlamayayım! Kurusun gözyaşlarım ki yastık diye gözyaşlarımın arasında uykuya dalmayayım” diye yalvarırdı. Ne çok acı yüklenmişti o küçücük omuzlarına..

Zaman zaman saklanırdı bir kapının ardına, oturur, dizleri arasına saklardı başını.. Tutardı iki eliyle sıkıca. Bir yandan da minicik elleriyle kapatırdı kulaklarını.. Neden! Duymaktan korktukları vardı çünkü..

Bir evlat istemez mi zamanında onu ninnileriyle uykuya daldıran o güzel, o yumuşacık kadife sesi?… İstemez mi  hayranlıkla baktığı, aşık olurmuşçasına çok sevdiği babasının sesini?.. Ama küçük kız istemiyor.. Duymaktan korktukları bunlar. Bir kapının ardına saklanışı bundan.. Her gece gözyaşlarını sırdaş belleyişi bundan.. Sabah uyanmaktan korkması bundan.. Hangi duygular varsa yüreğinde gizli, açığa vurulmayan tek sebebi bundan..

O küçücük bir kız çocuğuydu..
Ahh! O bayramlar ahh! Sevmezdi bayramları. Hiç istemezdi gelmelerini. Tüm çocuklar bayramın sevincini yaşarken, o üzerine alınamayan bir elbisenin burukluğunu yaşardı.. Ardından buna takılmayıp bayramı yaşamak isterdi…

Yine bir bayram sabahı, ‘Aa! Bu seslerde ne?!’ diyerek uyanmıştı.
Gözlerini uykudan yine o seslerle açmıştı.. İşte bu yüzden sevmezdi küçüğüm bayramları.. Yine o kavgalardan biri daha.. Her zaman olduğu gibi.. Yine bir hayalini acımasızca söndürmüşlerdi.. Sabah kalkmasıyla o bayram bitmişti artık.. Çekmişti yorganı başına, iki büklüm bükülmüştü yatağının kıyısına.. Yatağının içinde ve alışılmışçasına kapatıyordu kulaklarını.. Yalvarıyor, dualar ediyordu, tek isteği bu seslerden kurtulmaktı. Annesiyle babasının bir daha kavga etmemesiydi.. Sanırım bu duası hiçbir zaman kabul olmamıştı.. Ama niye?..  Çocuk kalbiyle, tüm saflığıyla istiyordu bunu. Neden reddediliyordu peki?.. Hala niye ağlıyordu?.. Sadece
‘Annem’,‘Babam’ diyordu.. Ve ‘Huzur’ diliyordu..
……

Aradan aylar, yıllar geçmişti. Küçüğümüz büyümüştü artık.. Bir akşam seccadesindeyken yan komşudan bir ses duyar, irkilir.. Yine o sesler, küçüklüğünde onu hiç bırakmayan, duymak istemediği sesler.. Yine birileri kavga ediyor.. Sarılır seccadesine, kulaklarını kapatır ve başlar  ağlamaya. Bu kez kendi için değil.. Ya o evde de bir zamanlar kendi gibi küçük bir çocuk varsa ve o şimdi ağlıyorsa.. Onu düşünür ve onun acısını yaşamaya başlar.. Ve bunun için akar yüreğinden acısı..  
……

Hep derler ya küçüktür anlamaz..
Bilmezler ki küçüklerin aklında her şey bir yer bulur tutunmaya. Ve bunlar hiçbir zaman unutulmaz.. Yıllar geçtikten sonra, bazen gözünden damla damla yaş olarak akar, hiç durmayan bir yaraymışçasına..

Yazar : Şirin Suluova / simay

142 kez okunmus

3 Yorum “Küçüğüm”

 1. geceler diyor ki:

  Hüzünengiz bir yazıydı. Ne diyeyim. Allah (c.c) Hüzünden uzak, Huzurdan yatak etsin o küçük yürekleri…

  Kalemine ve o güzel Yüreğine sağlık.
  Sana Duam, Adın gibi Şirin kalasın hep emi?..

 2. mira diyor ki:

  Küçüktür anlamaz değil aslında, küçükler anladıkları çok şeyi katarlar hayatlarına.

  Küçük olmak; çocukça hayallerin peşinde koşmak demek..
  Koşarken ne kadar düşersen düş yine de bin bir umutla yeniden kalkmayı bilmek demek..
  Küçük olmak; çacuk kalbinin masumiyetiyle çok çabuk unutmak demek..
  Küçük olmak; acıların zamanını da bir o kadar kısa ve küçük tutabilmek demek..

  Küçük olmak, olmayı istediğm ama olamadığım…..

  Yüreğine sağlık canım benim, yürektesin…..

 3. Secde_Gulleri diyor ki:

  Acılar yer edinir küçük tenlerin büyük yüreklerinde. Geçmişte kalmış ve kabuk bağlamış yaralar bazen kanar durur. Kaldırmaz bunu yürekler. Hatırlanmak istemese de gelir çalar yürek kapısını. Hüznün ve acının mekanı oluverir her yan.

  Gözyaşları bir iki damla…….

  Yüreğinize sağlık Şirin kardeşim. Yazınızı okuyunca mazilere gidip gelir oldum. Geç olacak belki ama aramıza da hoş geldiniz. Sizi dergimizde yazar halde görmek ne güzel bir duygu.

  Kaleminize kuvvet, yüreğinize ilham dileklerimle.

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.