1 Eyl 2010

Nankörlük İşte Bizimkisi

Yazar: geceler | Kategori: Yazar ve Yazıları

Ne sıcağından memnun kalırız ne de soğuğundan,
Ne verirsen ver en güzeli de olsa biz daha da güzelini isteriz.
Ne kadar bol verirsen ver biz daha da fazlasını isteriz.
Kördür gözlerimiz Senden gelen güzelliği görmez,
Açtır nefsimiz Sen ne kadar çok verirsen ver doymaz.


Kışı verirsin soğuğundan şikayet eder, yazın gelmesini dört gözle bekleriz. Yazı verirsin sıcağından bunalır ‘Yeter artık bir kış gelse de şu sıcaklardan kurtulsak!’ gibi laflar dökülüverir dudaklarımızdan. Tıpkı şu kavurucu yaz mevsiminde çoğu kişiden duyduğumuz gibi. İnsanız işte her halimizden şikayetçiyiz, memnuniyetsiziz, teslimiyetsiziz. Gözümüzü aşağılara değil, yükseklere dikmişiz. Bu yüzden olmalı şikayetimiz, doyumsuzluğumuz..

Yağmurda güneşi, güneşte yağmuru, kuraklıkta bulutu, bulutta umudu ararız. Verdiğin her şey güzeldir. Güzelden gelen hiç çirkin olur mu? Olmaz elbette buna ne şüphe ama ne verirsen ver biz verdiğin her şeye şükredeceğimiz yerde şikayet eder daha da fazlasını isteriz. İstemeye yüzümüz var mı orasını hiç düşünmeyiz. Verdiklerini hak ettik mi etmedik mi onu bile düşünmeyiz. Sanki malda bizim, mülkte bizim verdiğin bu beden ise sanırız tamamen bizim!

Aslında biliriz ki, malda Senin mülkte Senin. Her şey Senin olduğuna göre istediğin gibi kullanırsın elbet. Bizimkisi nankörlük işte. İnsanız nankörüz. Nefsimizin esiriyiz. Yetinmeyiz verdiklerinle, isteriz de isteriz. Sanki hiç ölmeyecek gibi, sanki bu dünyaya sırf zevk-i sefa için gelmişiz gibi. Ne verileni düşünür şükrederiz. Ne gelişimizi düşünür kulluk ederiz.  Yeryüzünde her şey bizimmiş gibi hükmetmek isteriz. Ne isteklerimiz biter ne verdiklerin azgın nefsimize yeter. İsteklerimiz bitmeden verdiklerinle yetinmesini bilmeden verdiğin ömür biter. Bu gerçek hep böyle devam eder. Bunu kimse inkar edemez lakin bunu hangi can kendi aleminde tasavvur eder. Ölümü kendinde ölçüp biçer. Yapmayız, yapamayız ölümü biz hep kendimizden uzak tutarız. Oysa bizim uzak tuttuğumuz ölüm bize o kadar yakın ki, her an alabilmek için tatlı canımızı bekliyor emri. Biz  beklemesekte hiç Azrail denen güzel Meleği.

Bizler böylesine doyumsuz nankör olsakta, Senin emirlerinin olabildiği kadar dışına çıksakta, Sen yine merhametinle muamele edensin. Almış başını giden bunca hatalarımızdan, kusurlarımızdan, nankörlüğümüzden dolayı bizleri azaba uğratmayansın. Sen her halimize her türlü günahlara belenen bedenimize rağmen hala rızkımızı kesmeyen, hala hak ettiğimiz azabına uğratmayansın.

Sen şu koca kainatın tek yaratıcısı, tek Sahibisin. Sahibimizsin yardım et bize ki, Sen her zaman yardım edensin biz bilmeyip hala isteyen olduğumuz için yine istiyoruz. Senden gelene şükredelim, kulluk vazifemizi bilelim, nankörlerden değil, kurtuluşa erenlerden olabilelim. Ne gelirse gelsin, gelmişse Senden bize şer görünen vardır bir hikmeti deyip şer içinde hayrı arayıp onu bulalım. Hayırla hemhal olup şerlerden uzak kalabilmeyi, doğru yolunda dümdüz yürüyebilmeyi nasip et Sen bizlere, Sahibimiz olan Yüce Rabbimiz nankörlüğümüzden kurtar, günahlardan uzaklaştırıp Kendine çek bizi. (Amin)

Yazar : Geceler

167 kez okunmus

Etiketler:

2 Yorum “Nankörlük İşte Bizimkisi”

 1. mira diyor ki:

  O güzel dualarına öncelikle Amin…

  Sahi ne kadar nankörüz, ne kadar memnuniyetsiz ve şekva eder bir haldeyiz. Şu mübarek Ramazan günlerinin, sıcaklara gelmesiyle beraber ne kadar zorlandık ve ne çok şikayet ettik sıcaklıktan. Ama geçenlerde yağan yağmurun şiddeti sanki buna karşılık olmuştu. Aman YaRabbi, bir an da nasıl indi yeryüzüne ve bir an nasıl soğuğu hissedildi. Şimdiler de bir an da soğudu diye mi şikayette bulunuluyor ne?!

  Sahi biz miydik nankör? İşte halimiz ortada….
  Yüreğine sağlık ablası…

 2. Secde_Gulleri diyor ki:

  “Aslında biliriz ki, malda Senin mülkte Senin.”

  Bu kadar güzel bir paylaşım için ellerinize sağlık, kaleminize kuvvet abla. Şükrü daim olan ve nankör olmayan kullardan olmak duası ile.

Yorum Yap,Fikrini Paylaş

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmalısınız.